Przejdź do głównej zawartości

niezwykła erudycja autora

Antoni Ferdynand Ossendowski, Gasnące ognie 



Tym razem Antoni Ferdynand Ossendowski zabiera czytelnika na niespieszny spacer tam, gdzie narodziły się trzy wielkie religie – judaizm, chrześcijaństwo i islam. Ossendowski delektuje się tamtejszą egzotyką, różnorodnością ras, wyznań, bogactwem kulturowym, roślinnością czy architekturą. Ja delektuję się tym, w jaki sposób autor przekazuje swoje wspomnienia i spostrzeżenia z podróży. A czyni to kapitalnie. I tu kłania się niezwykła erudycja autora

Erudycja, wcześniejsze przygotowanie do podróży i klasyczne wykształcenie. Jego relacja z podróży nie jest oczywiście wolna od jego poglądów. Autor jest nastawiony raczej na przekazanie tego, co zastał na miejscu i komentowanie wszystkiego według własnych przekonań, ale … to cały urok tej lektury. Poznajemy dzięki temu nie tylko odległe zakątki świata. 

Ossendowski w tę podróż wybrał się w latach 20. XX wieku. Nie był anonimowym podróżnym. Był już pisarzem cieszącym się międzynarodową popularnością. Podróżując po Jafie, Jerozolimie, Betlejem, Libanie, Bagdadzie, Karbali, Damaszku, Bejrucie z iście reporterską skrupulatnością oddaje to, czego jest świadkiem. Ale robi to w sposób wyrafinowany. 

Zawiłość. To słowo, które chyba najbardziej oddaje wrażenia w trakcie i po lekturze. Zawiłość problemów kulturowo-społeczno-ekonomiczno-gospodarczych w tamtejszym obszarze. Wiele z tych zawiłości można obserwować i dziś. Gorąco polecam i książkę, i audiobook. Lektor spisał się dobrze :)

Komentarze

  1. Jeszcze się zastanowię nad tą książką. Często tego typu książki mnie zaskakują.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
  2. Podoba mi się słowo przewodnie, słowo klucz do tej książki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Coś mi mówi, że powinnam przeczytać tę książkę. 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Aktualnie czytam #259

Tana French, Z dala od świateł Od wydawcy: Najnowsza powieść pierwszej damy irlandzkiego kryminału. Nominowana do Goodreads Choice Awards 2020. Mała miejscowość w małym kraju. Żaden z jej mieszkańców nie jest taki, jaki się wydaje. Trudno rozpoznać, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Zwłaszcza jeśli się jest outsiderem. Cal Hooper, były detektyw policji z Chicago, osiedla się na irlandzkiej wsi. Zmęczony obracaniem się w środowisku przestępców, spodziewa się znaleźć tu spokój i poświęcić się wyłącznie remontowi domu i obcowaniu z przyrodą. Kiedy jednak miejscowy dzieciak prosi go o pomoc w odnalezieniu brata, Cal przekonuje się, że nie uda mu się uciec od tego, czym zajmował się w przeszłości ­– raz policjant, zawsze policjant. Musi sięgnąć po swoje stare metody, by przebić się przez gąszcz działań, motywów i wzajemnych relacji mieszkańców okolicy. Każdy z nich coś ukrywa, a wielu wolałoby, żeby przybysz z Ameryki zrezygnował ze swojego dochodzenia. I dają mu to odczuć w mniej lub b

Aktualnie czytam #258

Graham Masterton, Susza Od wydawcy: Przerażająca wizja świata bez wody. San Bernardino w Kalifornii dotyka susza w samym środku wyjątkowo upalnego lata. Skorumpowani politycy cynicznie wykorzystują sytuację dla własnych celów i odcinają wodę najuboższym dzielnicom, w których mieszkają podopieczni Martina Makepeace’a (byłego żołnierza marines, a obecnie pracownika opieki społecznej). W mieście wybuchają zamieszki, których policja nie jest w stanie opanować. Na dodatek córka Martina jest bardzo chora, a jego syn zostaje niesłusznie aresztowany za gwałt i zabójstwo. Martin nie ma wyboru i musi uciec się do drastycznych środków, żeby ratować swoją rodzinę. Wydawnictwo REBIS Rok wydania: 2021 Liczba stron: 352 Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu.

Zmiana adresu blogowego

Zapraszam na  https://monikaolgalifestyle.blogspot.com/ Blog o książkach, o filmach, o podróżach, o modzie... Choć nie tylko. Mam nadzieję, że mimo tej zmiany zostaniecie ze mną i będziecie mi towarzyszyć podczas naszej blogowej przygody tak samo, jak do tej pory :)