Przejdź do głównej zawartości

Biuletyn #79

Wrześniowe zapowiedzi od Wydawnictwa REBIS!


Colm Toibin, Czarodziej
Seria Biografie i powieści biograficzne
Premiera 27.09.2022

Czarodziej to intymny i subtelny, a jednocześnie pełen humoru portret Thomasa Manna, wybitnego pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla, autora Czarodziejskiej góry.

To opowieść o życiu artysty tułacza, a jednocześnie człowieka skrzętnie chroniącego swoją prywatność i najskrytsze pragnienia, o jego relacji z bratem Heinrichem, również pisarzem, z fascynującą żoną Katią i ekscentrycznymi dziećmi na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku: dwóch wojen światowych, triumfu i upadku Hitlera i zimnej wojny.

Tóibín, po mistrzowsku balansując na granicy między zmyśleniem a prawdą, fenomenalnie opisując intrygujący i misterny proces twórczy, od pierwszych źródeł inspiracji po skończone dzieło, zdejmuje postać pisarza z piedestału i ukazuje człowieka z krwi i kości, twórcę, ale przede wszystkim męża i ojca ze wszystkimi jego wzruszającymi lub zabawnymi słabostkami, pomyłkami i ułomnościami.

Lektura obowiązkowa dla wielbicieli prozy Manna, dla tych zaś, którzy dopiero zamierzają się z nią zapoznać – doskonałe wprowadzenie.


Geraint Jones, Zdrajca
Seria Powieść historyczna
Premiera 27.09.2022

Kolejna odsłona przygód Corvusa.

Powieść łącząca emocje Gladiatora Ridleya Scotta z autentyzmem Plutonu Olivera Stone’a

W skrwawionych górach Panonii Rzym stara się stłumić brutalną rebelię.

Corvus jest obecnie chorążym Ósmego Legionu, który dźwiga na sobie główny ciężar walki. Sławny żołnierz traci jednego towarzysza po drugim, a teraz zdradza go najdawniejszy przyjaciel, Marcus, co do głębi nim wstrząsa. Mając dość konfliktu, Corvus dezerteruje ze swojego legionu i wraca do domu, aby w spokoju dokonać żywota.

Jednak nie ma ucieczki ani przed Rzymem, ani przed jego zemstą. Corvus mógł chcieć prostego życia, ale kiedy dochodzi do tragedii, zostaje ponownie wciągnięty w okrutną wojnę. I tym razem nie będzie walczył po stronie Rzymu…


Isaac Asimov, Koniec wieczności
Seria Science fiction
Premiera 20.09.2022

Andrew Harlan żyje w Wieczności, miejscu istniejącym poza Czasem. Elitarna organizacja Wiecznościowców wprowadza dla dobra całej ludzkości drobne, precyzyjnie zaplanowane zmiany w historii. Podczas jednej z misji Harlan poznaje Noÿs Lambent, arystokratkę z 482 Stulecia. Wbrew etyce zawodowej zakochuje się w niej. Kiedy się dowiaduje, że po następnej zmianie Noÿs może przestać istnieć, Harlan podejmuje decyzję, która może zmienić jego przeszłość i zagrozić istnieniu Wieczności.


Brian Herbert, Kevin J. Anderson, Diuna. Powieść graficzna. Księga II. Muad’Dib
Seria Science fiction
Premiera 27.09.2022

Drugi z trzech tomów powieści graficznej, adaptacji Diuny Franka Herberta.

Młody Paul Atryda i jego matka, lady Jessica, utknęli na głębokiej pustyni Arrakis. Zdradzeni przez jednego ze swoich i zniszczeni przez największego wroga, Paul i Jessica muszą odnaleźć tajemniczych Fremenów lub zginąć.

Wierna adaptacja powieści Diuna z 1965 roku autorstwa Briana Herberta, syna Franka Herberta, i autora bestsellerów New York Timesa Kevina J. Andersona, jest kontynuacją podróży Paula i jego ewolucji od chłopca do tajemniczego mesjasza. Zilustrowana przez Raúla Alléna i Patricię Martín, ta spektakularna mieszanka przygody i duchowości, ekologii i polityki jest przełomowym spojrzeniem na nasz wszechświat a przekształcona w powieść graficzną staje się potężną, fantastyczną opowieścią dla nowego pokolenia czytelników.


Neil Bradbury, Smak trucizny
Seria X-Varia
Premiera 27.09.2022

Błyskotliwie łącząc tematy nauki i zbrodni, Smak trucizny ujawnia, jak jedenaście znanych substancji wpływa na organizm człowieka – na kanwie morderstw, w których ich użyto.

Czytelnicy powieści kryminalnych doskonale wiedzą, że trucizna jest jedną z niezmiennie powracających metod wybieranych przez morderców. Można ją niepostrzeżenie dodać komuś do drinka, posmarować nią grot strzały lub klamkę, a nawet sprawić, że dostanie się do powietrza, którym oddychamy. Ale jak działa…?

Łącząc elementy historii medycyny oraz opisów rzeczywistych przestępstw, Neil Bradbury zgłębia tę metodę zabijania. Obok informacji o prawdziwych zabójcach i ich zbrodniach – tych osławionych, tych zapomnianych i tych wciąż nierozwiązanych – pojawiają się równie intrygujące dzieje samych trucizn: jedenastu cząsteczek śmierci, które niszcząc ciało człowieka, paradoksalnie pokazały nam, jak funkcjonuje nasz organizm.

Poczynając od niebezpiecznej genezy powstania ginu z tonikiem, kończąc na przesyconej arszenikiem tapecie z sypialni Napoleona – Smak trucizny zabiera czytelnika w fascynującą podróż przez skomplikowane procesy, które nas utrzymują przy życiu…lub nie.


Robert Forczyk, Fall Rot. Upadek Francji 1940
Seria Historia
Premiera 27.09.2022

Nawet po legendarnej ewakuacji z Dunkierki we Francji w czerwcu 1940 roku nadal przebywały znaczne siły brytyjskie, które walczyły ramię w ramię z sojusznikiem. Aby przypieczętować zwycięstwo, Niemcy przeprowadzili Fall Rot (Wariant czerwony). Ofensywa w ciągu kilku tygodni doprowadziła do całkowitego załamania alianckiego oporu i kolejnej ewakuacji, tym razem z portów w Hawrze, Cherbourgu, Breście i Saint-Nazaire. Gdy Francja upadała, politycy planowali zawieszenie broni, a część żołnierzy zamiast kapitulacji wybierała ucieczkę do Anglii lub Afryki Północnej.

Robert Forczyk szczegółowo opisuje cały przebieg najazdu na Francję, łącznie z rzadko analizowaną w opracowaniach drugą połową kampanii. Przedstawia ignorowane często przez historyków działania polskich jednostek lądowych i lotniczych w czerwcu 1940 roku. Demaskuje mity o niekompetencji francuskich żołnierzy i ich braku chęci do walki. Ukazuje w nowym świetle wojskowy, polityczny i ludzki dramat upadku Francji i wyjaśnia, jak ta katastrofa wpłynęła na stosunki między aliantami na dalszym etapie wojny.


Michael Bar-Zohar, Nissim Mishal, Amazonki Mosadu. Niezwykłe kobiety w izraelskich tajnych służbach
Seria Historia
Premiera 27.09.2022

Działalność lohemet, funkcjonariuszek operacyjnych Mosadu, przez wiele lat była utajniona. Mimo że wiele z nich miało niebywałe dokonania, były przedstawiane co najwyżej jako tło dla swych kolegów. W końcu jednak rząd Izraela zezwolił na publikowanie informacji na ich temat. Michael Bar-Zohar i Nissim Mishal opisali w Amazonkach Mosadu burzliwe życie, miłości i niebezpieczne misje tych kobiet. Tocząc szarpiącą nerwy tajną wojnę, musiały się mierzyć z samotnością i niechętnymi postawami kolegów, rezygnować z marzeń o małżeństwie i dzieciach, a mimo to znakomicie wykonywały swoje zadania. W kolejnych rozdziałach autorzy opisują ich zapierające dech wyczyny. Od Jolande, która wręcz szturmem wdarła się na dwór króla Egiptu, do Diny, która stanęła na progu irańskiego Archiwum Jądrowego; od skazanej na powieszenie Szuli do Sigal, rekrutującej najlepszych muzułmańskich agentów; od Marcelle, która wyskoczyła z okna egipskiej katowni, do Jael, Isabel i Danielle, które nie wahały się wejść w paszczę lwa.

Fascynująca lektura.




Komentarze

  1. Wszystkie pozycje wydają się być interesujące. Będzie co czytać :-) . Pozdrawiam Monika Olga, wracam z recenzjami 1 -go września. W upały nie czytam :-) .

    OdpowiedzUsuń
  2. Kilka z nich mam już na oku, a najbardziej ciekawi mnie Smak trucizny

    OdpowiedzUsuń
  3. "Czarodziej" mnie zainteresował. Chętnie bym tę książkę przeczytała.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tym razem chyba nic dla siebie nie znajdę, ale w tym lepiej. Będzie szansa, że zmniejszy się mój stos wstydu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Asimov to chyba dość poważna postać w fantastyce. Dobrze, że można zapoznać się z jego dziełami. Pozostałe pozycje też wydają sie ciekawe.

    :) Książka mimo, że o statystyce ciekawa.

    Pozdrawiam!
    https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  6. Zainteresowała mnie książka Smak trucizny. Myślę, że będzie bardzo ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
  7. Książki totalnie nie w moim stylu.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo różnorodne te zapowiedzi!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I to jest świetne. Każdy znajdzie coś dla siebie :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Aktualnie czytam #259

Tana French, Z dala od świateł Od wydawcy: Najnowsza powieść pierwszej damy irlandzkiego kryminału. Nominowana do Goodreads Choice Awards 2020. Mała miejscowość w małym kraju. Żaden z jej mieszkańców nie jest taki, jaki się wydaje. Trudno rozpoznać, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Zwłaszcza jeśli się jest outsiderem. Cal Hooper, były detektyw policji z Chicago, osiedla się na irlandzkiej wsi. Zmęczony obracaniem się w środowisku przestępców, spodziewa się znaleźć tu spokój i poświęcić się wyłącznie remontowi domu i obcowaniu z przyrodą. Kiedy jednak miejscowy dzieciak prosi go o pomoc w odnalezieniu brata, Cal przekonuje się, że nie uda mu się uciec od tego, czym zajmował się w przeszłości ­– raz policjant, zawsze policjant. Musi sięgnąć po swoje stare metody, by przebić się przez gąszcz działań, motywów i wzajemnych relacji mieszkańców okolicy. Każdy z nich coś ukrywa, a wielu wolałoby, żeby przybysz z Ameryki zrezygnował ze swojego dochodzenia. I dają mu to odczuć w mniej lub b

Ich drogi spotkały się w pewnym londyńskim domu

Andrea Levy, Wysepka Powiedzieć, że to kapitalna powieść to jakby nic nie powiedzieć. Tu zachwyca wszystko! Styl autorki. Bohaterowie. Historia. A historia… niestety niezbyt chlubna . Jest miłość, i jest pogarda. Jest pogoń za marzeniami. Jest wojna, i jest pokój. Są złudzenia i brutalne ich zdarcie. Są równi i równiejsi. Ktoś powie: życie. Ja odpowiem: zgoda. Ale… ale po przeczytaniu ostatniej strony dominującym uczuciem było uczucie … wstydu . Queenie i Bernard. Hortense i Gilbert. Małżeństwa z rozsądku. Pierwsze zawarte w Anglii, a drugie na Jamajce. Ich drogi spotkały się w pewnym londyńskim domu. Autorka odkrywa przed nami wszystkie karty bardzo powoli. Robi to subtelnie i … jakby to powiedzieć… w stylu każdego z bohaterów, przez co jest jeszcze ciekawiej. Wszystko układa się w logiczną całość, a na końcu i tak zostajemy zmiażdżeni . Queenie i Bernard. Ona córka rzeźnika, on nudny pracownik w administracji bankowej. Cóż takiego miał w sobie, że ta piękna i pełna życia młoda kob

Zmiana adresu blogowego

Zapraszam na  https://monikaolgalifestyle.blogspot.com/ Blog o książkach, o filmach, o podróżach, o modzie... Choć nie tylko. Mam nadzieję, że mimo tej zmiany zostaniecie ze mną i będziecie mi towarzyszyć podczas naszej blogowej przygody tak samo, jak do tej pory :)