Przejdź do głównej zawartości

Barbaria!


Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Przemilczane ludobójstwo na Kresach


Nie ukrywam, że po tę publikację sięgnęłam w związku z zawirowaniami na temat filmu Wołyń. Uświadomiłam sobie, że moja wiedza w tym temacie jest dość powierzchowna i chciałam dowiedzieć się więcej. Książka podzielona jest na trzy części, a na jej końcu możemy znaleźć dwa addenda na zaproszenie autora. Są to addenda Ryszarda Szawłowskiego i Ewy Siemaszko. Ale po kolei …

Część pierwsza to zbiór wybranych felietonów, które ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski publikował w Gazecie Polskiej. Część druga opisuje zagładę Korościatyna, rodzinnej miejscowości samego autora. Natomiast część trzecia poświęcona jest męczeńskiej śmierci Polaków i Ormian wymordowanych w latach 1939 – 1945 w Kutach nad Czeremoszem.

Czytając powtarzam w kółko jedno pytanie, które nie raz stawiał i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: dlaczego to ludobójstwo zostało przemilczane?

Pojawiały się i inne pytania. Dlaczego o pamięć ofiar swoich rodaków nie upomniał się żaden z polskich rządów? Dlaczego ta zbrodnia została zepchnięta na margines historii? Dlaczego tak mało wiemy o Polakach wyrżniętych na Wołyniu? I wreszcie skąd w Ukraińcach było tyle barbarzyństwa i okrucieństwa? Czytając co niektóre metody zadawania śmierci nie mogę opędzić się od myśli, że ten, kto poniósł śmierć od kuli miał szczęście. Barbaria!

Zbrodnie hitlerowskie zostały potępione od razu po wojnie. Zbrodnie stalinowskie z różnych przyczyn w różnych krajach były napiętnowane w różnym czasie. Zbrodnie dokonane przez OUN-UPA na Polakach, Ormianach i tych Ukraińcach, którzy szli z pomocą swoim polskim sąsiadom zostały przemilczane.

Niech ta gorzka refleksja zmusi nas do wyciągnięcia odpowiednich wniosków i przede wszystkim niech sprowokuje nas do tego, abyśmy ten fakt historii Polski ocalili od zapomnienia.

Dlatego warto przeczytać tę książkę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Aktualnie czytam #259

Tana French, Z dala od świateł Od wydawcy: Najnowsza powieść pierwszej damy irlandzkiego kryminału. Nominowana do Goodreads Choice Awards 2020. Mała miejscowość w małym kraju. Żaden z jej mieszkańców nie jest taki, jaki się wydaje. Trudno rozpoznać, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Zwłaszcza jeśli się jest outsiderem. Cal Hooper, były detektyw policji z Chicago, osiedla się na irlandzkiej wsi. Zmęczony obracaniem się w środowisku przestępców, spodziewa się znaleźć tu spokój i poświęcić się wyłącznie remontowi domu i obcowaniu z przyrodą. Kiedy jednak miejscowy dzieciak prosi go o pomoc w odnalezieniu brata, Cal przekonuje się, że nie uda mu się uciec od tego, czym zajmował się w przeszłości ­– raz policjant, zawsze policjant. Musi sięgnąć po swoje stare metody, by przebić się przez gąszcz działań, motywów i wzajemnych relacji mieszkańców okolicy. Każdy z nich coś ukrywa, a wielu wolałoby, żeby przybysz z Ameryki zrezygnował ze swojego dochodzenia. I dają mu to odczuć w mniej lub b

Aktualnie czytam #258

Graham Masterton, Susza Od wydawcy: Przerażająca wizja świata bez wody. San Bernardino w Kalifornii dotyka susza w samym środku wyjątkowo upalnego lata. Skorumpowani politycy cynicznie wykorzystują sytuację dla własnych celów i odcinają wodę najuboższym dzielnicom, w których mieszkają podopieczni Martina Makepeace’a (byłego żołnierza marines, a obecnie pracownika opieki społecznej). W mieście wybuchają zamieszki, których policja nie jest w stanie opanować. Na dodatek córka Martina jest bardzo chora, a jego syn zostaje niesłusznie aresztowany za gwałt i zabójstwo. Martin nie ma wyboru i musi uciec się do drastycznych środków, żeby ratować swoją rodzinę. Wydawnictwo REBIS Rok wydania: 2021 Liczba stron: 352 Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu.

Zmiana adresu blogowego

Zapraszam na  https://monikaolgalifestyle.blogspot.com/ Blog o książkach, o filmach, o podróżach, o modzie... Choć nie tylko. Mam nadzieję, że mimo tej zmiany zostaniecie ze mną i będziecie mi towarzyszyć podczas naszej blogowej przygody tak samo, jak do tej pory :)