Przejdź do głównej zawartości

Aktualnie czytam #35


Maja i Jan Łozińscy, W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne


Z noty wydawniczej:

W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne to swoisty reportaż z przeszłości, w którym wspomnienia, anegdoty i literackie relacje układają się w opowieść o szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa, jakim było dwudziestolecie międzywojenne. Radość z odzyskanej niepodległości, szybkie zmiany cywilizacyjne i obyczajowe, bujne życie towarzyskie, sukcesy i porażki w drodze do nowoczesnej Europy tworzyły niezwykłą atmosferę tamtych lat, która ciągle nas zachwyca.

Maja i Jan Łozińscy od wielu lat zajmują się historią polskiej obyczajowości w XIX wieku i okresie międzywojennym. Materiały do urzekających opowieści znajdują w pamiętnikach, wspomnieniach, relacjach oraz w ówczesnej prasie i literaturze pięknej. W swoich książkach autorzy zawsze snują fascynującą opowieść zilustrowaną licznymi, zwykle niepublikowanymi wcześniej, archiwalnymi fotografiami.

Najnowsze publikacje ich autorstwa to W ziemiańskim dworze. Codzienność, obyczaje, święta, zabawy oraz Narty-Dancing-Brydż. W kurortach Drugiej Rzeczypospolitej.

Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 278

Komentarze

  1. Obyczajowość okresu międzywojennego od dawna mnie interesuje. Ciekawa zapowiedź:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyjemna lektura. Tekst nie męczy, a i zdjęcia dodają uroku :)

      Usuń
  2. Kolejna historyczna lektura :) Nawet nie wiedziałam, że aż taki wybór książek jest w tym temacie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książek jest bardzo dużo w tym temacie i można znaleźć takie, które nie przytłaczają formą, datami, nazwiskami ... A sprawiają, że z chęcią człowiek sięga po więcej i więcej :)

      Usuń
  3. Na taką książkę to ja zawsze się skuszę, znów wiele ciekawych rzeczy się dowiem. :)
    Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ach ta obyczajowość dwudziestolecia międzywojennego ... :) Książkę przyjemnie się i czyta, i ogląda :)

      Usuń
    2. Na to właśnie liczę. :) Dziękuję za zwrócenie uwagi na nią. :)

      Usuń
  4. Ciekawa pozycja. Kawałek historii i życia w jednym :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Lubię poznawać przeszłość od tzw. "kuchni" :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książka powinna w takim razie spodobać się :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Aktualnie czytam #259

Tana French, Z dala od świateł Od wydawcy: Najnowsza powieść pierwszej damy irlandzkiego kryminału. Nominowana do Goodreads Choice Awards 2020. Mała miejscowość w małym kraju. Żaden z jej mieszkańców nie jest taki, jaki się wydaje. Trudno rozpoznać, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Zwłaszcza jeśli się jest outsiderem. Cal Hooper, były detektyw policji z Chicago, osiedla się na irlandzkiej wsi. Zmęczony obracaniem się w środowisku przestępców, spodziewa się znaleźć tu spokój i poświęcić się wyłącznie remontowi domu i obcowaniu z przyrodą. Kiedy jednak miejscowy dzieciak prosi go o pomoc w odnalezieniu brata, Cal przekonuje się, że nie uda mu się uciec od tego, czym zajmował się w przeszłości ­– raz policjant, zawsze policjant. Musi sięgnąć po swoje stare metody, by przebić się przez gąszcz działań, motywów i wzajemnych relacji mieszkańców okolicy. Każdy z nich coś ukrywa, a wielu wolałoby, żeby przybysz z Ameryki zrezygnował ze swojego dochodzenia. I dają mu to odczuć w mniej lub b

Ich drogi spotkały się w pewnym londyńskim domu

Andrea Levy, Wysepka Powiedzieć, że to kapitalna powieść to jakby nic nie powiedzieć. Tu zachwyca wszystko! Styl autorki. Bohaterowie. Historia. A historia… niestety niezbyt chlubna . Jest miłość, i jest pogarda. Jest pogoń za marzeniami. Jest wojna, i jest pokój. Są złudzenia i brutalne ich zdarcie. Są równi i równiejsi. Ktoś powie: życie. Ja odpowiem: zgoda. Ale… ale po przeczytaniu ostatniej strony dominującym uczuciem było uczucie … wstydu . Queenie i Bernard. Hortense i Gilbert. Małżeństwa z rozsądku. Pierwsze zawarte w Anglii, a drugie na Jamajce. Ich drogi spotkały się w pewnym londyńskim domu. Autorka odkrywa przed nami wszystkie karty bardzo powoli. Robi to subtelnie i … jakby to powiedzieć… w stylu każdego z bohaterów, przez co jest jeszcze ciekawiej. Wszystko układa się w logiczną całość, a na końcu i tak zostajemy zmiażdżeni . Queenie i Bernard. Ona córka rzeźnika, on nudny pracownik w administracji bankowej. Cóż takiego miał w sobie, że ta piękna i pełna życia młoda kob

Zmiana adresu blogowego

Zapraszam na  https://monikaolgalifestyle.blogspot.com/ Blog o książkach, o filmach, o podróżach, o modzie... Choć nie tylko. Mam nadzieję, że mimo tej zmiany zostaniecie ze mną i będziecie mi towarzyszyć podczas naszej blogowej przygody tak samo, jak do tej pory :)