Przejdź do głównej zawartości

Aktualnie czytam #49


Stefan Waydenfeld, Droga lodowa. Od zesłania do wolności – odyseja Polaków.
Od wydawcy:

W Drodze lodowej jak w soczewce skupiają się losy setek tysięcy Polaków po wybuchu II wojny światowej. Przymusowa odyseja rodziny Waydenfeldów, deportowanych w 1940  roku do ZSRR, ukazuje długą i straszną drogę, jaką przebywali Polacy – od Syberii, przez kolejne radzieckie republiki, aż po Bliski Wschód. Wyniszczająca praca, niepewność i nieustanne zagrożenie, ale też przyjaźnie, zaradność, upór i nadzieja wbrew ponurej rzeczywistości – z pamiętnikarskiej relacji Stefana Waydenfelda wyłania się obraz bynajmniej nie czarno-biały…

„Polskie wspomnienia o II wojnie światowej są dla mnie, historyka, źródłem głębokiej fascynacji i podziwu. Ukazują bowiem przeciwności losu trudne do wyobrażenia. (…) Droga lodowa jest godna polecenia (…), jest wzruszającą opowieścią o triumfie ludzkiej determinacji nad przeciwnościami losu. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że stanowi pozycję odzwierciedlającą doświadczenia Polaków jako narodu”.

Ze wstępu Normana Davisa

„Doprawdy wyjątkowa książka”. Anne Applebaum

„Od pierwszych fragmentów wiedziałem, że książka pochłonie mnie bez reszty… zadziwiająco świeża, szczegółowa i osobista”. The Sunday Times

„Ważne osobiste świadectwo i dzieło wyjątkowo uzdolnionego pisarza”. The Cosmopolitan Review


Dom Wydawniczy REBIS
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 460

Komentarze

  1. Książka z tych must read, jak dla mnie. Koniecznie muszę się z nią zapoznać. :) takie świadectwa triumfu determinacji nad przeciwnościami zawsze robią na mnie ogromne wrażenie, a w tym historycznym kontekście tym bardziej.
    Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej polecam. Losy polskich zesłańców to dla mnie tematyka niewyczerpana. Zawsze z wielką ciekawością będę sięgać po takie książki.

      Usuń
  2. Już kilka książek z tej tematyki za mną, tę również pewnie przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam! To temat, który niezmiennie mnie interesuje. Pozdrawiam :)

      Usuń
  3. A ja nie słyszałam o tej książce. Miłej lektury!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Jeśli tematyka Cię interesuje to polecam tę książkę. Pozdrawiam!

      Usuń
  4. Nie znam, ale zapowiada się ciekawie. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Koniecznie muszę przeczytać. Pozdrawiam ciepło:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Aktualnie czytam #259

Tana French, Z dala od świateł Od wydawcy: Najnowsza powieść pierwszej damy irlandzkiego kryminału. Nominowana do Goodreads Choice Awards 2020. Mała miejscowość w małym kraju. Żaden z jej mieszkańców nie jest taki, jaki się wydaje. Trudno rozpoznać, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Zwłaszcza jeśli się jest outsiderem. Cal Hooper, były detektyw policji z Chicago, osiedla się na irlandzkiej wsi. Zmęczony obracaniem się w środowisku przestępców, spodziewa się znaleźć tu spokój i poświęcić się wyłącznie remontowi domu i obcowaniu z przyrodą. Kiedy jednak miejscowy dzieciak prosi go o pomoc w odnalezieniu brata, Cal przekonuje się, że nie uda mu się uciec od tego, czym zajmował się w przeszłości ­– raz policjant, zawsze policjant. Musi sięgnąć po swoje stare metody, by przebić się przez gąszcz działań, motywów i wzajemnych relacji mieszkańców okolicy. Każdy z nich coś ukrywa, a wielu wolałoby, żeby przybysz z Ameryki zrezygnował ze swojego dochodzenia. I dają mu to odczuć w mniej lub b

Zmiana adresu blogowego

Zapraszam na  https://monikaolgalifestyle.blogspot.com/ Blog o książkach, o filmach, o podróżach, o modzie... Choć nie tylko. Mam nadzieję, że mimo tej zmiany zostaniecie ze mną i będziecie mi towarzyszyć podczas naszej blogowej przygody tak samo, jak do tej pory :)

Aktualnie czytam #258

Graham Masterton, Susza Od wydawcy: Przerażająca wizja świata bez wody. San Bernardino w Kalifornii dotyka susza w samym środku wyjątkowo upalnego lata. Skorumpowani politycy cynicznie wykorzystują sytuację dla własnych celów i odcinają wodę najuboższym dzielnicom, w których mieszkają podopieczni Martina Makepeace’a (byłego żołnierza marines, a obecnie pracownika opieki społecznej). W mieście wybuchają zamieszki, których policja nie jest w stanie opanować. Na dodatek córka Martina jest bardzo chora, a jego syn zostaje niesłusznie aresztowany za gwałt i zabójstwo. Martin nie ma wyboru i musi uciec się do drastycznych środków, żeby ratować swoją rodzinę. Wydawnictwo REBIS Rok wydania: 2021 Liczba stron: 352 Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu.