Przejdź do głównej zawartości

Medical Thriller


Marcin Kącki, Plaża za szafą


Ratownik medyczny dziwnie sprzeciwiający się sekcji zwłok zmarłej żony. Małżeństwo oszukane w sprawie adopcji dziecka. Cierpiące dzieci, które padły ofiarą pewnej dentystki. Lek, który miał pomóc, a który doprowadził do kalectwa. Mały Adrian w poszukiwaniu mamy i nerki. To część pierwsza – Medical Thriller.

Część druga, Kryminalna Polka, to zbiór pięciu opowiadań, których bohaterkami są kobiety. Wytrawne oszustki, pospolite złodziejki, zapijaczone morderczynie, ale też zaszczute przeciwniczki krzyża.

Tropy to część trzecia, w której przeczytamy historię złodzieja cennego obrazu z Muzeum Narodowego w Poznaniu, szantażystów, którzy za cel obrali sobie Ikeę, księdza napadającego na banki i komornika, który komornikiem nie był, a ściągał długi, których nie było.

Część czwarta, Podwójne dno, to zbiór reportaży: Bracia, Ładne osiedle zamknięte w sobie, Zjedli Jezusa w Międzychodzie, Podwójne dno, Cyganie w wielkim mieście, Zamrażarka, Załamanie szyfranta Zielonki i Zagubiona agentura.

Piąta, ostatnia część to dwa reportaże opowiadające o molestowaniu, których dopuściły się osoby, obdarzone przez ludzi sporym zaufaniem.

A to wszystko zgrabnie napisane i zebrane w całość. Tak powstała książka Plaża za szafą.

Każda historia budzie wiele emocji: od oburzenia, przez obrzydzenie, do współczucia. Dla mnie najbardziej poruszająca była część pierwsza, a szczególnie historia Adrianka i dramat Małgorzaty i Jacka. Historia Adrianka jest dowodem na to, że w tym mało przyjaznym świecie nie brakuje dobrych ludzi. Całe szczęście! Ileż osób było zaangażowanych w pomoc dla małego, porzuconego przez matkę chłopca. Ileż ludzi narażało się i kombinowało co zrobić, aby obejść bezduszny system polskiej służby zdrowia. Ta historia ma szczęśliwe zakończenie. Szczęścia natomiast nie miała Małgorzata i Jacek, których życie przerodziło się w udrękę i to tylko dlatego, że ktoś w ośrodku adopcyjnym nie wykonał rzetelnie swoich obowiązków.

Z drugiej części najbardziej w pamięci zapadła mi Anna. Kobieta z klasą. Kobieta korzystająca z życia pełnymi garściami. Kobieta pławiąca się w luksusie. Szkoda tylko, że żyła za nie swoje pieniądze. Wytworna manipulantka, która potrafiła omotać każdego. Doskonała aktorka, świetnie grająca swoją rolę. Po odkryciu prawdy wielu nie mogło w to uwierzyć. Padały tylko pytania pozostające bez odpowiedzi: Jak to możliwe, przecież …

W części trzeciej najwięcej refleksji wzbudził we mnie reportaż zatytułowany Casting do gangu. O naiwności! To opowiadanie doskonale ilustruje problemy, z którymi spotykamy się nagminnie. Wykorzystywanie trudnych życiowych sytuacji przez osoby pozbawione wszelkich skrupułów. Ale to nie wszystko. Ten przekręt udał się też dlatego, że ktoś gdzieś działał niezgodnie z przyjętą procedurą. Gdyby tak się nie stało, może udałoby się uniknąć całej afery.

Kącki świetnie nakreślił problemy współczesnej Polski. Problemy przeróżne i występujące w każdym środowisku. Mamy pełen przekrój polskiego społeczeństwa, w którym nie ma grupy wolnej od patologii, kłamstwa, obłudy, niesprawiedliwości, manipulacji. To książka, którą warto przeczytać i zastanowić się nad kilkoma sprawami.

Czy znamy choćby z widzenia naszego sąsiada? Czy nie bagatelizujemy otrzymywanych od ofiar sygnałów? Czy potrafimy odróżnić prawdę od kłamstwa? Czy nie działamy pochopnie?

Z lektury możemy wyciągnąć wiele ważnych wniosków i lekcji na przyszłość. Bo jak udowadnia Kącki, możemy brać udział w przestępstwie, nawet o tym nie wiedząc. Możemy w pewnym stopniu ponosić odpowiedzialność za ludzką krzywdę, bo przymykaliśmy oczy. Bo nie reagowaliśmy, kiedy trzeba było to zrobić.

Komentarze

  1. Tematyka zdecydowanie dla mnie. Byłam kiedyś na spotkaniu z tym autorem, świetnie się go słucha, więc myślę, że i czytać się go będzie z zainteresowaniem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak! Pióro ma lekkie. Można się zaczytać mimo niełatwych tematów.

      Usuń
  2. Sama z siebie nie zdecydowałabym się na tą książkę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tematyka faktycznie do łatwych i przyjemnych nie należy, ale te historie napisało samo życie. Może kiedyś jednak sięgniesz po tę książkę :)

      Usuń
  3. Zapowiada się interesująco, już samo poszukiwanie odpowiedzi na przytoczone pytania, bez zagłębiania się w książkę, przywołuje wiele ciekawych spostrzeżeń, a co dopiero, kiedy zaczniemy zagłębiać się w książkę. Tytuł zapisuję do listy czytelniczej, jeszcze nie teraz pojawi się okazja zapoznania się z nim, ale z pewnością dążyć będę do spotkania. :)
    Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książka niezwykle ciekawa i skłaniająca do refleksji nad światem, w którym funkcjonujemy i który tworzymy. Owocnej lektury :)

      Usuń
  4. Tematyka dla mnie, maśle że w wolnej chwili zasięgnę po tą książkę :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Aktualnie czytam #259

Tana French, Z dala od świateł Od wydawcy: Najnowsza powieść pierwszej damy irlandzkiego kryminału. Nominowana do Goodreads Choice Awards 2020. Mała miejscowość w małym kraju. Żaden z jej mieszkańców nie jest taki, jaki się wydaje. Trudno rozpoznać, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Zwłaszcza jeśli się jest outsiderem. Cal Hooper, były detektyw policji z Chicago, osiedla się na irlandzkiej wsi. Zmęczony obracaniem się w środowisku przestępców, spodziewa się znaleźć tu spokój i poświęcić się wyłącznie remontowi domu i obcowaniu z przyrodą. Kiedy jednak miejscowy dzieciak prosi go o pomoc w odnalezieniu brata, Cal przekonuje się, że nie uda mu się uciec od tego, czym zajmował się w przeszłości ­– raz policjant, zawsze policjant. Musi sięgnąć po swoje stare metody, by przebić się przez gąszcz działań, motywów i wzajemnych relacji mieszkańców okolicy. Każdy z nich coś ukrywa, a wielu wolałoby, żeby przybysz z Ameryki zrezygnował ze swojego dochodzenia. I dają mu to odczuć w mniej lub b

Aktualnie czytam #258

Graham Masterton, Susza Od wydawcy: Przerażająca wizja świata bez wody. San Bernardino w Kalifornii dotyka susza w samym środku wyjątkowo upalnego lata. Skorumpowani politycy cynicznie wykorzystują sytuację dla własnych celów i odcinają wodę najuboższym dzielnicom, w których mieszkają podopieczni Martina Makepeace’a (byłego żołnierza marines, a obecnie pracownika opieki społecznej). W mieście wybuchają zamieszki, których policja nie jest w stanie opanować. Na dodatek córka Martina jest bardzo chora, a jego syn zostaje niesłusznie aresztowany za gwałt i zabójstwo. Martin nie ma wyboru i musi uciec się do drastycznych środków, żeby ratować swoją rodzinę. Wydawnictwo REBIS Rok wydania: 2021 Liczba stron: 352 Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu.

Podróże z książką #100

Tym razem Wrocław lipcowy :)