Przejdź do głównej zawartości

Aktualnie czytam #62


Tadeusz Wittlin, Pieśniarka Warszawy. Hanka Ordonówna i jej świat

Od wydawcy:

Tadeusz Wittlin (1901-1998) był pisarzem i publicystą, a także współredaktorem przedwojennego warszawskiego tygodnika „Cyrulik Warszawski”. We wrześniu 1939 roku wziął udział w obronie Warszawy. W roku 1940 znalazł się w obozie pracy w Workucie, skąd przedostał się do armii Andersa. Od 1946 roku przebywał w Wielkiej Brytanii, następnie (w latach 1950-1951) we Francji, po czym w 1952 wyjechał na stałe do USA, gdzie redagował wydawany po polsku miesięcznik „Ameryka”. Jego twórczość obejmuje książki satyryczno-wspomnieniowe, powieści, nowele i poezje.

Pieśniarka Warszawy to barwna opowieść biograficzna, napisana przez człowieka, który znał Ordonkę osobiście. Opisał jej losy, opierając się na wspomnieniach artystki, relacjach ludzi z jej otoczenia i własnych spostrzeżeniach wyniesionych ze spotkań z nią. Książka znakomicie oddaje atmosferę czasów, w których żyła i występowała na scenach warszawskich teatrów i kabaretów: niepowtarzalny klimat stolicy Dwudziestolecia oraz dramaty wojenne i okupacyjne w dziejach miasta. Podaje nie tylko wiele nieznanych dotąd faktów z życia aktorki, ale także opowiada o losach całego artystycznego środowiska ówczesnej Warszawy, np. Osterwy, Jarosyego, Sarneckiego. Kreśli sylwetkę obdarzonej niezwykłym talentem kobiety uwielbianej przez miliony, a zarazem zagubionej i uciekającej przed samotnością.



Wydawnictwo LTW
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 375

Komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. O, tak! Życie stworzyło jej niesamowite możliwości. Niestety wojna wszystko zniszczyła.

      Usuń
  2. Akurat biograficznych powieści nie lubię :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może jednak kiedyś się przekonasz :) W tej książce został świetnie oddany duch epoki i można wyczytać wiele interesujących faktów, nie tylko o życiu Ordonki :)

      Usuń
  3. Biografie mają w sobie coś takiego, że natychmiast chcę po nie sięgnąć, życiorysy osób, tło historyczne, uwarunkowania społeczne, ciekawostki, anegdoty, ileż inspiracji czytelniczych na człowieka czeka, a wszystko przenikają fakty. :)
    Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze to ujęłaś :) Książkę oczywiście polecam :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Aktualnie czytam #259

Tana French, Z dala od świateł Od wydawcy: Najnowsza powieść pierwszej damy irlandzkiego kryminału. Nominowana do Goodreads Choice Awards 2020. Mała miejscowość w małym kraju. Żaden z jej mieszkańców nie jest taki, jaki się wydaje. Trudno rozpoznać, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Zwłaszcza jeśli się jest outsiderem. Cal Hooper, były detektyw policji z Chicago, osiedla się na irlandzkiej wsi. Zmęczony obracaniem się w środowisku przestępców, spodziewa się znaleźć tu spokój i poświęcić się wyłącznie remontowi domu i obcowaniu z przyrodą. Kiedy jednak miejscowy dzieciak prosi go o pomoc w odnalezieniu brata, Cal przekonuje się, że nie uda mu się uciec od tego, czym zajmował się w przeszłości ­– raz policjant, zawsze policjant. Musi sięgnąć po swoje stare metody, by przebić się przez gąszcz działań, motywów i wzajemnych relacji mieszkańców okolicy. Każdy z nich coś ukrywa, a wielu wolałoby, żeby przybysz z Ameryki zrezygnował ze swojego dochodzenia. I dają mu to odczuć w mniej lub b

Ich drogi spotkały się w pewnym londyńskim domu

Andrea Levy, Wysepka Powiedzieć, że to kapitalna powieść to jakby nic nie powiedzieć. Tu zachwyca wszystko! Styl autorki. Bohaterowie. Historia. A historia… niestety niezbyt chlubna . Jest miłość, i jest pogarda. Jest pogoń za marzeniami. Jest wojna, i jest pokój. Są złudzenia i brutalne ich zdarcie. Są równi i równiejsi. Ktoś powie: życie. Ja odpowiem: zgoda. Ale… ale po przeczytaniu ostatniej strony dominującym uczuciem było uczucie … wstydu . Queenie i Bernard. Hortense i Gilbert. Małżeństwa z rozsądku. Pierwsze zawarte w Anglii, a drugie na Jamajce. Ich drogi spotkały się w pewnym londyńskim domu. Autorka odkrywa przed nami wszystkie karty bardzo powoli. Robi to subtelnie i … jakby to powiedzieć… w stylu każdego z bohaterów, przez co jest jeszcze ciekawiej. Wszystko układa się w logiczną całość, a na końcu i tak zostajemy zmiażdżeni . Queenie i Bernard. Ona córka rzeźnika, on nudny pracownik w administracji bankowej. Cóż takiego miał w sobie, że ta piękna i pełna życia młoda kob

Zmiana adresu blogowego

Zapraszam na  https://monikaolgalifestyle.blogspot.com/ Blog o książkach, o filmach, o podróżach, o modzie... Choć nie tylko. Mam nadzieję, że mimo tej zmiany zostaniecie ze mną i będziecie mi towarzyszyć podczas naszej blogowej przygody tak samo, jak do tej pory :)