Przejdź do głównej zawartości

Prawie każde zdanie to perełka.

Harper Lee, Zabić drozda


Smyk. Tak najbliżsi i nie tylko zwracają się do rezolutnej ośmiolatki. Nazywa się Jean Louise Finch i jest niezwykle śmiałą i inteligentną dziewczynką. Świat wykreowany w powieści poznajemy właśnie z jej perspektywy. To ona jest narratorką. Polubiłam Smyka od samego początku. Istny z niej ancymonek. Gardzi sukienkami i zamiast nich nosi swój ukochany kombinezon. Trochę chłopczyca, ale nie powinno nas to dziwić. W końcu starszy brat jest dla niej ogromnym autorytetem i Smyk próbuje dotrzymać mu kroku we wszystkim. Dla niej bójka to bułka z masłem. Szczególnie, jeśli chodzi o obronę jej rodziny. Pod uwagę trzeba wziąć również fakt, że Smyk i Jem wychowują się bez matki. Niezaprzeczalnie ojciec wspaniałe opiekuje się dziećmi, ale dziewczynce zdecydowanie brak kobiecego wzorca.

Gdybym miała zacytować wszystkie wyśmienicie stworzone zdania, które autorka włożyła w usta Smyka musiałabym przepisać niemal całą książkę. Prawie każde zdanie to perełka. Ta książka jest napisana po prostu cudnie! Mimo tego, że tak naprawdę porusza trudne zagadnienia. Wiodącym tematem jest rasizm, ale autorka zwraca też uwagę na problemy ekonomiczno - społeczne, wywołane Wielkim Kryzysem w latach 30. XX wieku.

Atticus to adwokat w małym miasteczku w stanie Alabama. Samotnie wychowuje syna i córeczkę. Przekazuje im wartości, które ktoś określiłby mianem wzniosłe. Ale dla Atticusa ta wzniosłość jest naturalnością i normalnością. Uważa, że to nimi powinna cechować się codzienność każdego człowieka. Kultura i szacunek do drugiego człowieka, uczciwość i wyrozumiałość to główne wartości, które Atticus przekazuje swoim dzieciom. Cierpliwie i niezwykle mądrze odpowiada na wszystkie ich pytania. Nawet te niewygodne padające z ust Smyka: co to jest gwałcić? czy więc ty na pewno nie jesteś murzyński pachołek? To ostatnie określenie roztoczyło się nad rodziną Finchów i zawisło nad nią jak klątwa. Było przyczyną wielu bójek Smyka. Dlaczego tak się stało? Dlatego, że Atticus przyjął sprawę Toma Robinsona, Murzyna, oskarżonego o gwałt na białej kobiecie. Sprawa wydawała się przegrana, choć Atticus robił wszystko co mógł, aby uchronić Toma przed najwyższym wymiarem kary.

Czy uda mu się udowodnić niewinność Toma? Czy przysięgli wezmą pod uwagę wszystkie okoliczności? Czy spontaniczna wypowiedź pracodawcy Toma a świadcząca o tym, że jest on przyzwoitym człowiekiem, z którym nie miał żadnych problemów coś wskóra? Czy przysięgli pokierują się zdrowym rozsądkiem i nie skrzywdzą niewinnego człowieka, a przy tym jego rodziny? Kto zatroszczy się o trójkę małych dzieci, o które dotychczas dbał Tom? Proces trzyma w napięciu. Wraz ze Smykiem i Jem'em przeżywamy wielkie emocje. Ich naiwność i wiara w sprawiedliwość udziela się czytelnikowi. Czy nie będziemy rozczarowani?

Autorka pokazała brutalny świat pełen uprzedzeń i niesprawiedliwości. Jak Atticus wytłumaczy swoim dzieciom, dlaczego życie wygląda właśnie tak? Jak wytłumaczy fakt, że nie zawsze prawda wygrywa?

Książka niesie wiele uniwersalnych przesłań. Każdy znajdzie coś dla siebie. Coś ważnego i budującego.

Nie zabijać w człowieku tego, co najlepsze i najpiękniejsze. Nie poddawać się i nie rezygnować z własnych, pięknych wartości. Walczyć o lepszy świat. Nawet jeżeli potrzeba na to wielu lat. 

To książka, którą warto przeczytać i co jakiś czas do niej wracać.

Komentarze

  1. Lektura, którą każdy powinien przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię klasykę literatury głównie dlatego, że w większości to doskonale napisane, harmonijne książki. Niestety, tego akurat nie czytałam, ale jest na mojej liście "stu książek, które musisz orzeczytac".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakby nie patrzeć ja też dość późno ją przeczytałam. Ale lepiej późno, niż wcale. Wiem, że jakiś czas znów po nią sięgnę. Ciekawa jestem wrażeń z ponownej lektury, ponieważ to będzie inne tłumaczenie. Pozdrawiam!

      Usuń
  3. Książka wydaje się być nietypowa, nie do końca chyba moje klimaty, ale myślę, że wiele osób może zaciekawić taka tematyka :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też miałam takie wrażenie, że książka to raczej nie moje klimaty. Bardzo długo zwlekałam z lekturą. A tak bardzo się myliłam :) Może kiedyś też jednak spróbujesz :) Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny! :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zmiana adresu blogowego

Zapraszam na  https://monikaolgalifestyle.blogspot.com/ Blog o książkach, o filmach, o podróżach, o modzie... Choć nie tylko. Mam nadzieję, że mimo tej zmiany zostaniecie ze mną i będziecie mi towarzyszyć podczas naszej blogowej przygody tak samo, jak do tej pory :)

Aktualnie czytam #259

Tana French, Z dala od świateł Od wydawcy: Najnowsza powieść pierwszej damy irlandzkiego kryminału. Nominowana do Goodreads Choice Awards 2020. Mała miejscowość w małym kraju. Żaden z jej mieszkańców nie jest taki, jaki się wydaje. Trudno rozpoznać, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Zwłaszcza jeśli się jest outsiderem. Cal Hooper, były detektyw policji z Chicago, osiedla się na irlandzkiej wsi. Zmęczony obracaniem się w środowisku przestępców, spodziewa się znaleźć tu spokój i poświęcić się wyłącznie remontowi domu i obcowaniu z przyrodą. Kiedy jednak miejscowy dzieciak prosi go o pomoc w odnalezieniu brata, Cal przekonuje się, że nie uda mu się uciec od tego, czym zajmował się w przeszłości ­– raz policjant, zawsze policjant. Musi sięgnąć po swoje stare metody, by przebić się przez gąszcz działań, motywów i wzajemnych relacji mieszkańców okolicy. Każdy z nich coś ukrywa, a wielu wolałoby, żeby przybysz z Ameryki zrezygnował ze swojego dochodzenia. I dają mu to odczuć w mniej lub b

Aktualnie czytam #258

Graham Masterton, Susza Od wydawcy: Przerażająca wizja świata bez wody. San Bernardino w Kalifornii dotyka susza w samym środku wyjątkowo upalnego lata. Skorumpowani politycy cynicznie wykorzystują sytuację dla własnych celów i odcinają wodę najuboższym dzielnicom, w których mieszkają podopieczni Martina Makepeace’a (byłego żołnierza marines, a obecnie pracownika opieki społecznej). W mieście wybuchają zamieszki, których policja nie jest w stanie opanować. Na dodatek córka Martina jest bardzo chora, a jego syn zostaje niesłusznie aresztowany za gwałt i zabójstwo. Martin nie ma wyboru i musi uciec się do drastycznych środków, żeby ratować swoją rodzinę. Wydawnictwo REBIS Rok wydania: 2021 Liczba stron: 352 Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu.