Przejdź do głównej zawartości

Obie skrzywdzone.

Sofi Oksanen, Oczyszczenie 
Napiszę to na samym początku. Ta powieść jest rewelacyjna! Sofi Oksanen odsłania czytelnikom historię Aliidy i Zary niespiesznie, powoli, bez porządku chronologicznego. Taki zabieg sprawia, że cały czas pozostajemy w napięciu. Nie do końca rozumiemy zachowania i motywacje głównych bohaterek, a dopiero następne odsłony pokazują, jak bardzo można się pomylić posługując się schematami czy też stereotypami. Dopiero z czasem, gdy obraz nabiera wyraźniejszych kształtów, a my rozumiemy więcej i więcej widzimy jak bardzo może zmienić się perspektywa. I to wszystko dotyczy przede wszystkim Aliide. Historia Zary jest bardziej przewidywalna… A wszystko rozgrywa się z Estonią w tle. Estonią, w której przemiany historyczno-społeczne poczynając od 1936 do 1949 roku zmieniały się jak w kalejdoskopie. Stagnacją był czas, gdy Estonia znalazła się pod powojenną okupacją ZSRR aż do 1991 roku.

Aliide. Co takiego w swoim życiu zrobiła, że w rodzinnej wiosce była znienawidzona i oznak tej nienawiści mieszkańcy w ogóle nie skrywali? Na czym polegał jej grzech? Czy kiedykolwiek zdoła się z niego oczyścić? Na czym polegał jej dramat? Czy kiedykolwiek w swoim życiu była szczęśliwa czy też jej dni wypełniała tylko gorycz? Jak to jest żyć wiecznie w cieniu swej idealnej siostry? Jak to jest przeżyć całe swoje dorosłe życie blisko kochanego mężczyzny, który jednocześnie jest tak daleko? Jaką cenę powinien ponieść ów mężczyzna za odrzucenie jej uczucia?

Aliide Truu to kobieta, która wszystkie decyzje podejmowała myśląc tylko o jednej jedynej osobie. Sama gotowa była wycierpieć wiele, aby tylko on był bezpieczny. Sama była w stanie przyglądać się cierpieniu innych, aby tylko jemu nic się nie stało. Wszystko miała przemyślane i trzeba przyznać, że przez wiele lat udawało jej się chronić ukochaną osobę. A że cenę przyszło płacić za to wysoką nie tylko jej… Cóż z tego… Takie były czasy.

Sofi Oksanen bardzo dobitnie opisała czasy opresji radzieckiej, jaka po zakończeniu drugiej wojny światowej rozpanoszyła się także w Estonii. Ale też poruszyła problem lat dziewięćdziesiątych, gdy wszyscy raptem zerwani ze smyczy wcale nie byli wolni. Temat mafii, dziewczyn szukających wysokopłatnej pracy na Zachodzie, a w rzeczywistości padających ofiarą prostytucji… Bestialstwo, szantaże i przemoc. Napiętnowanie. Brutalność.

Autorka nie bała się poruszać tematów sadyzmu, zwyrodnień i bezwzględności. Mimo to ten cały zdziczały i zezwierzęcony świat przestępców, czy to w mundurach czy nie potrafiła opisać bez przesadnej wulgarności. Tu wszystko jej wyważone. A mimo to czytelnik nie ma wątpliwości jak ciężkie doświadczenia stały się udziałem bohaterek.

Autorka rewelacyjnie nakreśliła portrety psychologiczne Allide i Zary. Obie odważne i silne. Obie pragnące zrealizować swoje marzenia. Obie okropnie doświadczone przez los. Obie skrzywdzone. Zara przez złych ludzi i swoją naiwność. Aliida przez swą zawiść i wyimaginowane upokorzenie. Ale obie łączy coś więcej…

Komentarze

  1. Kobiety w tak trudnych czasach i warunkach są szczególnie narażone na przemoc w każdej formie. Po tak świetnej i wnikliwej recenzji być może i ja sięgnę po tę książkę. Bardzo dziękuję za propozycje i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zachęcam do lektury. To druga przeczytana przeze mnie powieść tej autorki i już wiem, że będę sięgać po kolejną i kolejną. Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  2. Interesująco piszesz o tej książce :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zaintrygowała mnie ta książka. Nic dotychczas nie czytałam tej autorki, ale teraz na pewno zwrócę uwagę na jej twórczość.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto o niej pamiętać. Ja jej książki znalazłam w bibliotece :)

      Usuń
  4. Chętnie poznam twórczości autorki, zaczynają właśnie od tej książki. 😊

    OdpowiedzUsuń
  5. Muszę koniecznie poznać twórczość autorki i myślę, że zacznę od tej książki. :)

    OdpowiedzUsuń
  6. chętnie przeczytam, ciekawie się zapowiada ta książka :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Jeszcze niedawno patrzyłam na nią w bibliotece. Zbieg okoliczności :) Chyba muszę wrócić i zaopatrzyć się w egzemplarz:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie wiem czy to dla mnie ale myślę że wiem komu podaruję ;p

    OdpowiedzUsuń
  9. Jestem bardzo ciekawa kreacji psychologicznych obu bohaterek.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Aktualnie czytam #259

Tana French, Z dala od świateł Od wydawcy: Najnowsza powieść pierwszej damy irlandzkiego kryminału. Nominowana do Goodreads Choice Awards 2020. Mała miejscowość w małym kraju. Żaden z jej mieszkańców nie jest taki, jaki się wydaje. Trudno rozpoznać, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Zwłaszcza jeśli się jest outsiderem. Cal Hooper, były detektyw policji z Chicago, osiedla się na irlandzkiej wsi. Zmęczony obracaniem się w środowisku przestępców, spodziewa się znaleźć tu spokój i poświęcić się wyłącznie remontowi domu i obcowaniu z przyrodą. Kiedy jednak miejscowy dzieciak prosi go o pomoc w odnalezieniu brata, Cal przekonuje się, że nie uda mu się uciec od tego, czym zajmował się w przeszłości ­– raz policjant, zawsze policjant. Musi sięgnąć po swoje stare metody, by przebić się przez gąszcz działań, motywów i wzajemnych relacji mieszkańców okolicy. Każdy z nich coś ukrywa, a wielu wolałoby, żeby przybysz z Ameryki zrezygnował ze swojego dochodzenia. I dają mu to odczuć w mniej lub b

Ich drogi spotkały się w pewnym londyńskim domu

Andrea Levy, Wysepka Powiedzieć, że to kapitalna powieść to jakby nic nie powiedzieć. Tu zachwyca wszystko! Styl autorki. Bohaterowie. Historia. A historia… niestety niezbyt chlubna . Jest miłość, i jest pogarda. Jest pogoń za marzeniami. Jest wojna, i jest pokój. Są złudzenia i brutalne ich zdarcie. Są równi i równiejsi. Ktoś powie: życie. Ja odpowiem: zgoda. Ale… ale po przeczytaniu ostatniej strony dominującym uczuciem było uczucie … wstydu . Queenie i Bernard. Hortense i Gilbert. Małżeństwa z rozsądku. Pierwsze zawarte w Anglii, a drugie na Jamajce. Ich drogi spotkały się w pewnym londyńskim domu. Autorka odkrywa przed nami wszystkie karty bardzo powoli. Robi to subtelnie i … jakby to powiedzieć… w stylu każdego z bohaterów, przez co jest jeszcze ciekawiej. Wszystko układa się w logiczną całość, a na końcu i tak zostajemy zmiażdżeni . Queenie i Bernard. Ona córka rzeźnika, on nudny pracownik w administracji bankowej. Cóż takiego miał w sobie, że ta piękna i pełna życia młoda kob

Zmiana adresu blogowego

Zapraszam na  https://monikaolgalifestyle.blogspot.com/ Blog o książkach, o filmach, o podróżach, o modzie... Choć nie tylko. Mam nadzieję, że mimo tej zmiany zostaniecie ze mną i będziecie mi towarzyszyć podczas naszej blogowej przygody tak samo, jak do tej pory :)