Przejdź do głównej zawartości

Biuletyn #12

Majowe zapowiedzi od Wydawnictwa REBIS

Bernhard Schlink, Olga
Seria z Salamandrą
Premiera: 21 maja 2019


Najnowsza książka Bernharda Schlinka, autora bestsellerowego Lektora!


Kobieta, która walczy i się odnajduje, mężczyzna, który marzy i się gubi. Życie między rzeczywistością, tęsknotą i buntem. Wioska na Pomorzu. Olga jest sierotą, Herbert synem właściciela ziemskiego. Zakochują się w sobie i mimo oporów jego rodziców pozostają parą, która zawsze się odnajduje, nawet gdy ona zostaje nauczycielką w Prusach Wschodnich, a on podróżuje do Afryki, Ameryki Południowej i Rosji w poszukiwaniu przygód, aż wiedziony marzeniem o kolonialnej potędze zapragnie zdobyć dla Niemiec Arktykę. Wkrótce wybucha pierwsza wojna światowa.

Olga to rozpięta od końca XIX do początków XXI wieku, od Niemna po Neckar opowieść o silnej, mądrej kobiecie, która jest świadkiem, jak nie tylko jej ukochany, lecz cały naród traci związek
z rzeczywistością. Centralnym pytaniem jej życia staje się: Dlaczego Niemcy myślą w zbyt wielkich kategoriach? Zawsze i wciąż?


BERNHARD SCHLINK (ur. 1944) jest czynnym prawnikiem i wykładowcą uniwersyteckim. Mieszka w Berlinie i w Nowym Jorku. Sławę przyniosła mu powieść Lektor z 1995 roku, sfilmowana w 2009 przez Stephena Daldry’ego, przetłumaczona na ponad 50 języków i wyróżniona licznymi nagrodami w Niemczech i za granicą. DW REBIS spośród jego utworów opublikował Lektora oraz Kobietę na schodach. Olga to najnowsza powieść Schlinka.

Tatiana de Rosnay, Charlotte Jolly de Rosnay, Śladami Tamary Łempickiej. Tamara oczami Tatiany
Seria Biografie i powieści biograficzne
Premiera: 14 maja 2019


Tajemnice życia niekwestionowanej królowej art déco Tamary Łempickiej
Postać Tamary Łempickiej i jej malarstwo od dawna żywo interesowały autorkę. Ta książka jest barwną podróżą do prywatnego świata słynnej malarki, wyprawą jej śladami po Paryżu szalonych lat dwudziestych XX wieku, która pozwoli na nowo odkryć jej sztukę. Oprócz dzieł Łempickiej w książce znalazły się piękne stylizowane fotografie Charlotte, córki autorki, które przybliżają czytelnikom postać niekwestionowanej królowej art déco. Ta książka to wspólny projekt matki i córki opowiadający historię tej wyjątkowej kobiety, której barwne życie wciąż budzi zainteresowanie i nie przestaje inspirować.

Tatiana de Rosnay ma korzenie francusko-angielsko-rosyjskie. Jest autorką dwunastu powieści, m.in. międzynarodowego bestsellera Klucz Sary (Elle s'appelait Sarah, 2007), sprzedanego w ponad 11 milionach egzemplarzy. Jej biografia Daphné du Maurier również odniosła wielki sukces. Na podstawie jej utworów powstało wiele adaptacji filmowych z udziałem słynnych aktorów m.in. Kristin Scott Thomas, Laurenta Lafitte’a czy Mélanie Laurent.

Charlotte Jolly de Rosnay jest fotografikiem, absolwentką École des Gobelins. Jej zdjęcia regularnie publikują takie czasopisma, jak „Elle” i „Paris Match”.




Paul Hill, Templariusze na wojnie. 1120–1312
Seria Historia do XIX wieku
Premiera: 21 maja 2019


Pogłębiona analiza zakonu templariuszy i jego wkładu w działania wojenne podczas wypraw krzyżowych.

Jest wiele książek o templariuszach, średniowiecznym zakonie rycerskim, który odgrywał kluczową rolę w krucjatach przeciwko muzułmanom w Ziemi Świętej, na Półwyspie Iberyjskim i w Europie. Rzadko jednak poruszany jest wojskowy kontekst działania zakonu, dlatego też bogato ilustrowana książka Paula Hilla, w której autor skupia się na sposobach prowadzenia wojen przez templariuszy, wreszcie wypełnia tę lukę. Zakon powstał w odpowiedzi na ataki na pielgrzymów w Ziemi Świętej i uczestniczył w niezliczonej ilości bitew i oblężeń, zawsze znajdując się na pierwszej linii walk z islamem.
Ta zajmująca książka zwraca uwagę na najważniejsze aspekty średniowiecznych ponad dwustuletnich zmagań wojennych na pograniczach chrześcijaństwa. Paul Hill porusza kwestie związane z finansowaniem i zaopatrzeniem, organizacją sił zbrojnych templariuszy, zarówno podczas kampanii, jak i na polu bitwy oraz stosowanych przez rycerzy zakonnych rozwiązań taktycznych i strategicznych na różnych teatrach wojennych, na których walczyli.

Całość uzupełniają rozważania na temat przywództwa, dowodzenia i kontroli oraz opisy bitew, kampanii, fortyfikacji i zamków. Ta pogłębiona analiza wojskowych działań templariuszy dowodzi również, że bez udziału zakonu jakiekolwiek plany odzyskania Ziemi Świętej po upadku Akki w 1291 roku z góry skazane byłyby na niepowodzenie.

PAUL HILL jest znanym wykładowcą, pisarzem i specjalistą w dziedzinie średniowiecznych wojen oraz archeologii militarnej. Jest autorem kilku książek na ten temat, między innymi The Age of Athelstan: Britain’s Forgotten History, The Viking’s Wars of Alfred the Great, The Anglo-Saxons at War 800–1066 i The Normans Commanders: Masters of Warfare 911–1135.



Komentarze

  1. Pierwszy raz czytam o zaprezentowanych przez Ciebie tytułach. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Same ciekawe pozycje!
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. I znowu powstanie dylemat, co czytać w pierwszej kolejności...

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajne masz propozycje. Ta pierwsza mnie kusi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak samo jak mnie :) Druga też wydaje się bardzo ciekawa. Pozdrawiam!

      Usuń
  5. Nic mnie jakoś nie zachwyciło, ale przyznam, że o templariuszach chętnie bym przeczytała. Jestem teraz w trakcie lektury z templariuszami w tle i fajnie byłoby poszerzyć nieco wiedzę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To książka akurat dla Ciebie :) Mnie z kolei bardziej dwie pierwsze zainteresowały. Pozdrawiam!

      Usuń
  6. Rzadko czytam tego typu książki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może następnym razem znajdziesz ciekawsze dla siebie propozycje. Pozdrawiam :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Aktualnie czytam #259

Tana French, Z dala od świateł Od wydawcy: Najnowsza powieść pierwszej damy irlandzkiego kryminału. Nominowana do Goodreads Choice Awards 2020. Mała miejscowość w małym kraju. Żaden z jej mieszkańców nie jest taki, jaki się wydaje. Trudno rozpoznać, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Zwłaszcza jeśli się jest outsiderem. Cal Hooper, były detektyw policji z Chicago, osiedla się na irlandzkiej wsi. Zmęczony obracaniem się w środowisku przestępców, spodziewa się znaleźć tu spokój i poświęcić się wyłącznie remontowi domu i obcowaniu z przyrodą. Kiedy jednak miejscowy dzieciak prosi go o pomoc w odnalezieniu brata, Cal przekonuje się, że nie uda mu się uciec od tego, czym zajmował się w przeszłości ­– raz policjant, zawsze policjant. Musi sięgnąć po swoje stare metody, by przebić się przez gąszcz działań, motywów i wzajemnych relacji mieszkańców okolicy. Każdy z nich coś ukrywa, a wielu wolałoby, żeby przybysz z Ameryki zrezygnował ze swojego dochodzenia. I dają mu to odczuć w mniej lub b

Ich drogi spotkały się w pewnym londyńskim domu

Andrea Levy, Wysepka Powiedzieć, że to kapitalna powieść to jakby nic nie powiedzieć. Tu zachwyca wszystko! Styl autorki. Bohaterowie. Historia. A historia… niestety niezbyt chlubna . Jest miłość, i jest pogarda. Jest pogoń za marzeniami. Jest wojna, i jest pokój. Są złudzenia i brutalne ich zdarcie. Są równi i równiejsi. Ktoś powie: życie. Ja odpowiem: zgoda. Ale… ale po przeczytaniu ostatniej strony dominującym uczuciem było uczucie … wstydu . Queenie i Bernard. Hortense i Gilbert. Małżeństwa z rozsądku. Pierwsze zawarte w Anglii, a drugie na Jamajce. Ich drogi spotkały się w pewnym londyńskim domu. Autorka odkrywa przed nami wszystkie karty bardzo powoli. Robi to subtelnie i … jakby to powiedzieć… w stylu każdego z bohaterów, przez co jest jeszcze ciekawiej. Wszystko układa się w logiczną całość, a na końcu i tak zostajemy zmiażdżeni . Queenie i Bernard. Ona córka rzeźnika, on nudny pracownik w administracji bankowej. Cóż takiego miał w sobie, że ta piękna i pełna życia młoda kob

Zmiana adresu blogowego

Zapraszam na  https://monikaolgalifestyle.blogspot.com/ Blog o książkach, o filmach, o podróżach, o modzie... Choć nie tylko. Mam nadzieję, że mimo tej zmiany zostaniecie ze mną i będziecie mi towarzyszyć podczas naszej blogowej przygody tak samo, jak do tej pory :)