Przejdź do głównej zawartości

Biuletyn #79

Wrześniowe zapowiedzi od Wydawnictwa REBIS!


Colm Toibin, Czarodziej
Seria Biografie i powieści biograficzne
Premiera 27.09.2022

Czarodziej to intymny i subtelny, a jednocześnie pełen humoru portret Thomasa Manna, wybitnego pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla, autora Czarodziejskiej góry.

To opowieść o życiu artysty tułacza, a jednocześnie człowieka skrzętnie chroniącego swoją prywatność i najskrytsze pragnienia, o jego relacji z bratem Heinrichem, również pisarzem, z fascynującą żoną Katią i ekscentrycznymi dziećmi na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku: dwóch wojen światowych, triumfu i upadku Hitlera i zimnej wojny.

Tóibín, po mistrzowsku balansując na granicy między zmyśleniem a prawdą, fenomenalnie opisując intrygujący i misterny proces twórczy, od pierwszych źródeł inspiracji po skończone dzieło, zdejmuje postać pisarza z piedestału i ukazuje człowieka z krwi i kości, twórcę, ale przede wszystkim męża i ojca ze wszystkimi jego wzruszającymi lub zabawnymi słabostkami, pomyłkami i ułomnościami.

Lektura obowiązkowa dla wielbicieli prozy Manna, dla tych zaś, którzy dopiero zamierzają się z nią zapoznać – doskonałe wprowadzenie.


Geraint Jones, Zdrajca
Seria Powieść historyczna
Premiera 27.09.2022

Kolejna odsłona przygód Corvusa.

Powieść łącząca emocje Gladiatora Ridleya Scotta z autentyzmem Plutonu Olivera Stone’a

W skrwawionych górach Panonii Rzym stara się stłumić brutalną rebelię.

Corvus jest obecnie chorążym Ósmego Legionu, który dźwiga na sobie główny ciężar walki. Sławny żołnierz traci jednego towarzysza po drugim, a teraz zdradza go najdawniejszy przyjaciel, Marcus, co do głębi nim wstrząsa. Mając dość konfliktu, Corvus dezerteruje ze swojego legionu i wraca do domu, aby w spokoju dokonać żywota.

Jednak nie ma ucieczki ani przed Rzymem, ani przed jego zemstą. Corvus mógł chcieć prostego życia, ale kiedy dochodzi do tragedii, zostaje ponownie wciągnięty w okrutną wojnę. I tym razem nie będzie walczył po stronie Rzymu…


Isaac Asimov, Koniec wieczności
Seria Science fiction
Premiera 20.09.2022

Andrew Harlan żyje w Wieczności, miejscu istniejącym poza Czasem. Elitarna organizacja Wiecznościowców wprowadza dla dobra całej ludzkości drobne, precyzyjnie zaplanowane zmiany w historii. Podczas jednej z misji Harlan poznaje Noÿs Lambent, arystokratkę z 482 Stulecia. Wbrew etyce zawodowej zakochuje się w niej. Kiedy się dowiaduje, że po następnej zmianie Noÿs może przestać istnieć, Harlan podejmuje decyzję, która może zmienić jego przeszłość i zagrozić istnieniu Wieczności.


Brian Herbert, Kevin J. Anderson, Diuna. Powieść graficzna. Księga II. Muad’Dib
Seria Science fiction
Premiera 27.09.2022

Drugi z trzech tomów powieści graficznej, adaptacji Diuny Franka Herberta.

Młody Paul Atryda i jego matka, lady Jessica, utknęli na głębokiej pustyni Arrakis. Zdradzeni przez jednego ze swoich i zniszczeni przez największego wroga, Paul i Jessica muszą odnaleźć tajemniczych Fremenów lub zginąć.

Wierna adaptacja powieści Diuna z 1965 roku autorstwa Briana Herberta, syna Franka Herberta, i autora bestsellerów New York Timesa Kevina J. Andersona, jest kontynuacją podróży Paula i jego ewolucji od chłopca do tajemniczego mesjasza. Zilustrowana przez Raúla Alléna i Patricię Martín, ta spektakularna mieszanka przygody i duchowości, ekologii i polityki jest przełomowym spojrzeniem na nasz wszechświat a przekształcona w powieść graficzną staje się potężną, fantastyczną opowieścią dla nowego pokolenia czytelników.


Neil Bradbury, Smak trucizny
Seria X-Varia
Premiera 27.09.2022

Błyskotliwie łącząc tematy nauki i zbrodni, Smak trucizny ujawnia, jak jedenaście znanych substancji wpływa na organizm człowieka – na kanwie morderstw, w których ich użyto.

Czytelnicy powieści kryminalnych doskonale wiedzą, że trucizna jest jedną z niezmiennie powracających metod wybieranych przez morderców. Można ją niepostrzeżenie dodać komuś do drinka, posmarować nią grot strzały lub klamkę, a nawet sprawić, że dostanie się do powietrza, którym oddychamy. Ale jak działa…?

Łącząc elementy historii medycyny oraz opisów rzeczywistych przestępstw, Neil Bradbury zgłębia tę metodę zabijania. Obok informacji o prawdziwych zabójcach i ich zbrodniach – tych osławionych, tych zapomnianych i tych wciąż nierozwiązanych – pojawiają się równie intrygujące dzieje samych trucizn: jedenastu cząsteczek śmierci, które niszcząc ciało człowieka, paradoksalnie pokazały nam, jak funkcjonuje nasz organizm.

Poczynając od niebezpiecznej genezy powstania ginu z tonikiem, kończąc na przesyconej arszenikiem tapecie z sypialni Napoleona – Smak trucizny zabiera czytelnika w fascynującą podróż przez skomplikowane procesy, które nas utrzymują przy życiu…lub nie.


Robert Forczyk, Fall Rot. Upadek Francji 1940
Seria Historia
Premiera 27.09.2022

Nawet po legendarnej ewakuacji z Dunkierki we Francji w czerwcu 1940 roku nadal przebywały znaczne siły brytyjskie, które walczyły ramię w ramię z sojusznikiem. Aby przypieczętować zwycięstwo, Niemcy przeprowadzili Fall Rot (Wariant czerwony). Ofensywa w ciągu kilku tygodni doprowadziła do całkowitego załamania alianckiego oporu i kolejnej ewakuacji, tym razem z portów w Hawrze, Cherbourgu, Breście i Saint-Nazaire. Gdy Francja upadała, politycy planowali zawieszenie broni, a część żołnierzy zamiast kapitulacji wybierała ucieczkę do Anglii lub Afryki Północnej.

Robert Forczyk szczegółowo opisuje cały przebieg najazdu na Francję, łącznie z rzadko analizowaną w opracowaniach drugą połową kampanii. Przedstawia ignorowane często przez historyków działania polskich jednostek lądowych i lotniczych w czerwcu 1940 roku. Demaskuje mity o niekompetencji francuskich żołnierzy i ich braku chęci do walki. Ukazuje w nowym świetle wojskowy, polityczny i ludzki dramat upadku Francji i wyjaśnia, jak ta katastrofa wpłynęła na stosunki między aliantami na dalszym etapie wojny.


Michael Bar-Zohar, Nissim Mishal, Amazonki Mosadu. Niezwykłe kobiety w izraelskich tajnych służbach
Seria Historia
Premiera 27.09.2022

Działalność lohemet, funkcjonariuszek operacyjnych Mosadu, przez wiele lat była utajniona. Mimo że wiele z nich miało niebywałe dokonania, były przedstawiane co najwyżej jako tło dla swych kolegów. W końcu jednak rząd Izraela zezwolił na publikowanie informacji na ich temat. Michael Bar-Zohar i Nissim Mishal opisali w Amazonkach Mosadu burzliwe życie, miłości i niebezpieczne misje tych kobiet. Tocząc szarpiącą nerwy tajną wojnę, musiały się mierzyć z samotnością i niechętnymi postawami kolegów, rezygnować z marzeń o małżeństwie i dzieciach, a mimo to znakomicie wykonywały swoje zadania. W kolejnych rozdziałach autorzy opisują ich zapierające dech wyczyny. Od Jolande, która wręcz szturmem wdarła się na dwór króla Egiptu, do Diny, która stanęła na progu irańskiego Archiwum Jądrowego; od skazanej na powieszenie Szuli do Sigal, rekrutującej najlepszych muzułmańskich agentów; od Marcelle, która wyskoczyła z okna egipskiej katowni, do Jael, Isabel i Danielle, które nie wahały się wejść w paszczę lwa.

Fascynująca lektura.




Komentarze

  1. Wszystkie pozycje wydają się być interesujące. Będzie co czytać :-) . Pozdrawiam Monika Olga, wracam z recenzjami 1 -go września. W upały nie czytam :-) .

    OdpowiedzUsuń
  2. Kilka z nich mam już na oku, a najbardziej ciekawi mnie Smak trucizny

    OdpowiedzUsuń
  3. "Czarodziej" mnie zainteresował. Chętnie bym tę książkę przeczytała.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tym razem chyba nic dla siebie nie znajdę, ale w tym lepiej. Będzie szansa, że zmniejszy się mój stos wstydu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Asimov to chyba dość poważna postać w fantastyce. Dobrze, że można zapoznać się z jego dziełami. Pozostałe pozycje też wydają sie ciekawe.

    :) Książka mimo, że o statystyce ciekawa.

    Pozdrawiam!
    https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  6. Zainteresowała mnie książka Smak trucizny. Myślę, że będzie bardzo ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
  7. Książki totalnie nie w moim stylu.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo różnorodne te zapowiedzi!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I to jest świetne. Każdy znajdzie coś dla siebie :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zmiana adresu blogowego

Zapraszam na  https://monikaolgalifestyle.blogspot.com/ Blog o książkach, o filmach, o podróżach, o modzie... Choć nie tylko. Mam nadzieję, że mimo tej zmiany zostaniecie ze mną i będziecie mi towarzyszyć podczas naszej blogowej przygody tak samo, jak do tej pory :)

Aktualnie czytam #259

Tana French, Z dala od świateł Od wydawcy: Najnowsza powieść pierwszej damy irlandzkiego kryminału. Nominowana do Goodreads Choice Awards 2020. Mała miejscowość w małym kraju. Żaden z jej mieszkańców nie jest taki, jaki się wydaje. Trudno rozpoznać, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Zwłaszcza jeśli się jest outsiderem. Cal Hooper, były detektyw policji z Chicago, osiedla się na irlandzkiej wsi. Zmęczony obracaniem się w środowisku przestępców, spodziewa się znaleźć tu spokój i poświęcić się wyłącznie remontowi domu i obcowaniu z przyrodą. Kiedy jednak miejscowy dzieciak prosi go o pomoc w odnalezieniu brata, Cal przekonuje się, że nie uda mu się uciec od tego, czym zajmował się w przeszłości ­– raz policjant, zawsze policjant. Musi sięgnąć po swoje stare metody, by przebić się przez gąszcz działań, motywów i wzajemnych relacji mieszkańców okolicy. Każdy z nich coś ukrywa, a wielu wolałoby, żeby przybysz z Ameryki zrezygnował ze swojego dochodzenia. I dają mu to odczuć w mniej lub b

Poezja #7

Dziś ponownie Rafał Wojaczek i dwa wiersze: Na jednym rymie (poświęcony Jadwidze Z.) i Była wiosna, było lato . Na jednym rymie Ile kwia­tów tyle świa­tów na tym świe­cie jed­nym Ile oczu tyle świa­tła na tym świe­cie ciem­nym Ile dzwo­nów tyle gło­su na tym świe­cie nie­mym Ile trwo­gi tyle wia­ry na świe­cie nie­wier­nym Ile wier­szy tyle praw­dy na świe­cie nie­pew­nym Ile męki tyle chwa­ły na świe­cie do­cze­snym Ile klę­ski tyle pę­tli na świe­cie śmier­tel­nym Ile śmier­ci tyle szczę­ścia na tym świe­cie nędz­nym Była wiosna, było lato Była wiosna, było lato, i jesień, i zima  Był poeta, co sezony cierpliwie zaklinał Na mieszkanie i na miłość, na trochę nadziei  Na obronę ode klęski, oddalenie nędzy Na ojczyznę, tę dziedzinę śmierci niechybionej  Na jawną różę uśmiechu pięknej nieznajomej Na prawo ważnego głosu, na wiersz nie bez echa  Na Księgę, która by mogła nie zwać się gazeta Na dzień dobry, na noc cichą, na sen, nie na koszmar  Na matkę, na ojca, wreszcie i na litość Boga