Przejdź do głównej zawartości

Aktualnie czytam #182

Tony Halik, Jeep. Moja wielka przygoda.

Od wydawcy:

Dbamy o markę – wydajemy wyłącznie dobre teksty, a każda książka tej serii to także album niezwykłych fotografii.

Pamiętamy o tradycji podróżniczej (Fiedler, Halik), o awanturnikach i łowcach przygód (Beniowski, Sapieha), a także o tym, że eksploracją świata zajmowali się nie tylko Brytyjczycy i Amerykanie. Polacy byli w gronie odkrywców od samego początku (Strzelecki, Malinowski).

Ale najbardziej pamiętamy o podróżnikach współczesnych – oto jeden z nich:

TONY HALIK (1921-1998) – autor programów telewizyjnych „Pieprz i wanilia” realizowanych z Elżbietą Dzikowską.

W roku 1939 przedziera się do Anglii i wstępuje do RAF-u. Zestrzelony nad Francją, zostaje uratowany przez młodą dziewczynę – Pierrette. Po wojnie biorą ślub i razem ruszają w świat – najpierw do Afryki, a potem do Argentyny, gdzie Halik pracuje jako filmowiec dla amerykańskiej korporacji telewizyjnej NBC. Jego specjalnością są wyprawy ekstremalne.

Najdłuższą z tych wypraw odbył jeepem. Przejechał nim z Argentyny na Alaskę. W dodatku jechał zygzakiem, a nie najprostszą drogą – w sumie pokonał 182 000 kilometrów, odwiedził 21 krajów, a zajęło mu to cztery lata i trzy miesiące.

Owocem tej wyprawy są dwie książki: „180.000 kilometrów przygody” oraz „Jeep. Moja wielka przygoda., obie wydane w serii „Poznaj Świat”.
Wojciech Cejrowski

Przeżyłam z Tonym dwadzieścia cztery najciekawsze lata mojego życia. Oboje zajmowaliśmy się Ameryką Łacińską – ja w miesięczniku „Kontynenty”, on w NBC. Oboje kochaliśmy podróże i ciekawił nas świat.
Spotkaliśmy się w Mieście Meksyku, ale widziałam go już wcześniej, w programie „Klub Sześciu Kontynentów”. Pomyślałam wtedy: jaki śmieszny facet! I wyłączyłam telewizor.
Kiedy poznaliśmy się, był już mężczyzną dojrzałym ale ciągle pozostawał nieposkromionym marzycielem. Żył na pełny gaz, stale wszystkiego ciekaw. Miał za sobą wiele wypraw z pierwszą żoną Pierette, kobietą niesłychanie dzielną i zafascynowaną Indianami. Jednak coś zaiskrzyło między nami i powrócił ze mną do kraju; było to jego marzeniem. Tak zaczęła się nasza wspólna przygoda. 
Elżbieta Dzikowska

Wydawnictwo Bernardinum
Rok wydania: 2008
Liczba stron: 301

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu.





Komentarze

  1. Nic jeszcze Halika nie czytałam, co jest w sumie dziwne, bo literaturę podróżniczą uwielbiam. Ale czeka u mnie biografia "Tu byłem. Tony Halik" - audiobook, czytany przez Jerzego Stuhra. Swoją drogą, uwielbiam te wydania Bernardinum :). Sporo ich książek mam :).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie świetne są te wydania :) Audiobook też ciekawy musi być :)

      Usuń
  2. Nie słyszałam o tej książce, ale z chęcią przeczytam Twoją opinię o niej. Kto wie, może po niej zapoznam się z treścią tej książki.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
  3. Generalnie nie sięgam po literaturę faktu, ale jeśli miałabym jednak złamać tę regułę, to pewnie byłaby jedna z pierwszych pozycji, na jakie bym spojrzała :) Czekam na recenzję czy warto.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  5. Satysfakcjonującej lektury życzę. 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Aktualnie czytam #259

Tana French, Z dala od świateł Od wydawcy: Najnowsza powieść pierwszej damy irlandzkiego kryminału. Nominowana do Goodreads Choice Awards 2020. Mała miejscowość w małym kraju. Żaden z jej mieszkańców nie jest taki, jaki się wydaje. Trudno rozpoznać, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Zwłaszcza jeśli się jest outsiderem. Cal Hooper, były detektyw policji z Chicago, osiedla się na irlandzkiej wsi. Zmęczony obracaniem się w środowisku przestępców, spodziewa się znaleźć tu spokój i poświęcić się wyłącznie remontowi domu i obcowaniu z przyrodą. Kiedy jednak miejscowy dzieciak prosi go o pomoc w odnalezieniu brata, Cal przekonuje się, że nie uda mu się uciec od tego, czym zajmował się w przeszłości ­– raz policjant, zawsze policjant. Musi sięgnąć po swoje stare metody, by przebić się przez gąszcz działań, motywów i wzajemnych relacji mieszkańców okolicy. Każdy z nich coś ukrywa, a wielu wolałoby, żeby przybysz z Ameryki zrezygnował ze swojego dochodzenia. I dają mu to odczuć w mniej lub b

Aktualnie czytam #258

Graham Masterton, Susza Od wydawcy: Przerażająca wizja świata bez wody. San Bernardino w Kalifornii dotyka susza w samym środku wyjątkowo upalnego lata. Skorumpowani politycy cynicznie wykorzystują sytuację dla własnych celów i odcinają wodę najuboższym dzielnicom, w których mieszkają podopieczni Martina Makepeace’a (byłego żołnierza marines, a obecnie pracownika opieki społecznej). W mieście wybuchają zamieszki, których policja nie jest w stanie opanować. Na dodatek córka Martina jest bardzo chora, a jego syn zostaje niesłusznie aresztowany za gwałt i zabójstwo. Martin nie ma wyboru i musi uciec się do drastycznych środków, żeby ratować swoją rodzinę. Wydawnictwo REBIS Rok wydania: 2021 Liczba stron: 352 Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu.

Zmiana adresu blogowego

Zapraszam na  https://monikaolgalifestyle.blogspot.com/ Blog o książkach, o filmach, o podróżach, o modzie... Choć nie tylko. Mam nadzieję, że mimo tej zmiany zostaniecie ze mną i będziecie mi towarzyszyć podczas naszej blogowej przygody tak samo, jak do tej pory :)